JSI JEDINEČNÝ. NIKOMU NA SVĚTĚ SE NEMŮŽEŠ V NIČEM PODOBAT.

26.04.2016 18:16

Když se tak rozhlížím kolem sebe, stále více si uvědomuji, jak současnost klade důraz na uniformitu. Reklamní diktát zasahuje do našich životů a většinou si necháme namluvit i to, jak máme vypadat. Ženy se identifikují se vzory modelek, zpěvaček, moderátorek podle toho, k jakému typu se přiklánějí. Nosí stejné oblečení, účesy, brýle, kabelky i šperky. A dělí je do čtyř skupin barevné typologie podle ročních období.

 

Muži se zase zhlédnou ve svalnatých modelech a hercích a začnou navštěvovat fitcentra. Tuží své bicepsy, tricepsy a quadricepsy a jedí neuvěřitelné množství bílkovin a vitamínů. Nebo se naopak vidí v idolech pivních koncernů a navlékají se do nemožných trik, ze kterých jim ční do světa vypoulený břich, k tomu se nasoukají do kraťasů a na hlavu posadí hučku hodnou westernových hrdinů.

 

Hodně z nás věří, že na zemi existuje dvanáct typů lidí podle znamení zvěrokruhu. A své nedostatky pak skrýváme často za povzdechnutí: " Je jasné, proč jsem nedochvilná, vždyť jsem vodnář." Aby toho nebylo dost, rodíme se podle přesně daných pravidel do uniformních podmínek, které někdo vymyslel. Vystudujeme podle zásad vhodných pro jeden typ člověka, a když jsme jiní, získáme stejné tituly jako tisíce dalších a chodíme do stejných prací a stejně se "prudíme" den po dni celý život. Tak jako všichni ostatní. A umíráme opět podle pravidel, která jsou přesně daná. A tak se stane, že se za námi jednoho dne zavřou dveře krematoria úplně stejně jako za deseti dalšími, kteří ten den sdíleli stejný katafalk jako my. Můžeme si sice říkat, že si žijeme lépe než za vlády předsedy Maa v Číně, ale každopádně platí, že žití podle přesně daných pravidel nás odděluje od naší společnosti.

 

Přicházíme na svět jako originál, který nikde nemá obdoby. Ale protože maminka chce, abychom užuž mluvili a chodili jako sousedovic Jaruška, začneme se přizpůsobovat prvním přáním lidí ve svém okolí. Většinou si necháme vnuknout myšlenku, že nás pak budou mít víc rádi. Ale u toho nezůstane. Začnou nás srovnávat s kamarádem Boříkem, který už umí bruslit nebo s Janičkou, která krásně hraje na piano. Tak nás navléknou do bruslí, ověsí chrániči a koupí nám koncertní křídlo a stohy partitur. A my se snažíme a snažíme, jen abychom se zavděčili.

 

Pak ale přijde okamžik, kdy nám přizpůsobování se všem možným vzorům přejde tak do krve, až nás touha být jako někdo jiný ovládne natolik, že vlastně ztratíme úplně sami sebe. Žijeme život podle někoho jiného, oblékáme se jako někdo jiný, chováme se jako někdo jiný a obklopujeme se věcmi, které má někdo jiný. Jen abychom naplnili představu, kterou jsme si nechali vnutit rodiči, učiteli, přáteli nebo společností. Ani nevnímáme, jak být někým jiným, a divíme se, proč se necítíme dobře.

 

Napodobováním se sice učíme, ale nic se nesmí přehánět. Svou jedinečnost najdeme teprve tehdy, když opustíme spoustu vzorů a učitelů, které jsme si přitáhli do života, aby nás inspirovali. Jednoho dne nám nezbyde nic jiného než z jejich stínu vystoupit. Pro svoje dobro i pro dobro všech ostatních. Michelangelo musel být sám sebou, aby vytvořil všechna svá krásná díla - sochu Davida, Pietu, nepřekonatelnou fresku Poslední soud v Sixtinské kapli a stovky dalších unikátů. Kdyby nevystoupil ze stínu svých učitelů, asi by se o něm dnes mluvilo jako o druhém Domenicovi Ghirlandaiovi. Jen proto, že byl jeho učitelem. Musel si najít svou cestu a být tím, kým byl, aby poznamenal vývoj umění na dlouhá století. Svou jedinečností se zapsal do historie. Stejně jako všichni ostatní, jejichž jména známe a vzhlížíme k nim jako k osobnostem umění, vědy, medicíny nebo společnosti.Nikdo z nich nechtěl být někým jiným.Byli vždy sami sebou.

 

Proto musíme zapomenout na představy, které o nás měli naši rodiče, vychovatelé i svět. Vydat se konečně svou jedinečnou cestou. Najít naši vlastní přirozenost, jedinečný talent pro tento svět. Rozvinout ho a přispět svým dílem pro dobro ostatních, ale i pro dobro svoje. Nebudeme se pak už nikdy muset srovnávat a zažívat nepříjemné pocity, že je někdo lepší, chytřejší, výraznější nebo krásnější než my., Budeme sami sebou. Jedineční na celém světě.

 

Zdroj: Univerzální zákony života, Mirek vojáček

 

 

 

Kontakt

Romana Hanzalová

romianna22@gmail.com

V Nížinách 298/8
Praha 10 - Dolní Měcholupy
109 00

732 817 503

Vyhledávání

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2013 Všechna práva vyhrazena. Vladimír Hanzal

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode