KAŽDÝ ČLOVĚK JE VE SVÉM ZÁKLADU DOKONALÝ. NAJDI V SOBĚ VŠE, CO TĚ OMEZUJE, A ZBAV SE TOHO. JEDINĚ TAK OBJEVÍŠ SVOU PŘIROZENOU DOKONALOST.

22.02.2016 16:15

 

Základem východních filozofií je předpoklad, že jsme ve své podstatě čistým diamantem, který je dokonalý a nezničitelný. Krásný zářivý drahokam, který nemůže nic pošpinit. Jakýkoliv nános je stále jen nánosem, i kdyby se jednalo o nejodpornější bahno. Zároveň se ho nic nedotkne a nic nezkalí jeho lesk. Pouze se zastřou dočasně jeho kvality, ale on sám zůstává nezměněný a nedotčený.

Taková představa je krásná a povzbuzující. Pokud jsme diamantem, znamená to, že nánosy, které na sobě máme, můžeme kdykoliv odstranit. Zbavit se jich a být zase zářiví a nedotčení.

 

Mnozí autoři a filosofické literatury píší, že když dítě přichází na svět, je čistým diamantem a díky životu v našem světě a díky výchově se nakonec od své podstaty odpojí a zapomene na ni. Hodně lidí si myslí, že jedině když máme šanci si svou vnitřní čistotu uchovat, budeme osvícení.

 

To je ale mylná představa. Každý, kdo se seznámí s fungováním naší mysli a vzpomene si, třeba při terapii, na okamžik svého příchodu na svět, ví, že vše je jinak. Děti sice přicházejí nedotčené zkušenostmi a jsou velice otevřené, ale mají již svá základní nastavení v podobě povahových tendencí. Díky individuálním tendencím prožívají emoce v situacích, které v životě přicházejí, a na základě těchto zkušeností si vytvářejí překážky do budoucnosti.

 

Znamená to, že my, abychom byli zase zářivým diamantem, musíme jít a zbavit se všeho, co nám různé překážky vytváří. Tedy vzpomenout si a pochopit souvislosti mezi svým chováním a okolním světem a také najít tendence, které  k našim potížím vedly. A pochopit, že dokážeme vše. Jediné, co potřebujeme, je naše vůle své problémy řešit.

 

Devadesát osm procent lidí se nechává unášet svými tendencemi a situacemi, které se objevují. Vzdali se možnosti ovlivňovat aktivně svůj život. A tak jsou vláčeni nejrůznějšími podmínkami a plány jiných lidí a diví se, co se kolem nich děje. Nechápou souvislosti svého života, které to způsobují. A nechápou ani to, že mohou vše aktivně utvářet.

 

Ale existují lidé, kteří tvoří maximálně dvě procenta populace. Ti se aktivně podílejí na všem, co jim život nabízí. Vybírají si sami, co je pro ně dobré a zbavují se toho, co nechtějí. Jedná se sice o mizivé číslo, ale tato dvě procenta samozřejmě ovlivňují své okolí a tedy i zbylých devadesát osm procent lidí.

 

Každý si může vybrat, do které skupiny chce patřit. Mně se zdá výhodnější být ve vědomé menšině. Mezi  těmi, kteří ovlivňují a nejsou ovlivňováni. Cesta k procitnutí vede přes oproštění od nefunkčních programů, zkušeností, návyků a přesvědčení. S každým pochopením se přiblížíme své dokonalé podstatě a budeme moci ve větší míře využívat svých schopností a talentu. S každým odstraněným blokem zmizí další část starých nánosů a budeme vnímat více sami sebe. Nezadržitelně se začne objevovat nezkalený diamant v nás.

 

Zdroj: Univerzální zákony života, Mirek Vojáček

Kontakt

Romana Hanzalová

romianna22@gmail.com

V Nížinách 298/8
Praha 10 - Dolní Měcholupy
109 00

732 817 503

Vyhledávání

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2013 Všechna práva vyhrazena. Vladimír Hanzal

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode