MILUJ SÁM SEBE, OSTATNÍ PŘIJMI TAKOVÉ, JACÍ JSOU.

20.01.2016 13:44

Láska k sobě je v naší společnosti jaksi nepatřičná. Je to dáno kulturně i historicky. Každý v kontextu toho, kde vyrůstal, co se učil a jaké nasbíral zkušenosti, sám sebe většinou řadí v pořadí až na příčky za ty „důležitější“ lidi. Já jsem si také vždy myslel, že je potřeba nejdříve zajistit spokojenost druhých a teprve potom dbát na své vlastní potřeby a přání, ale zároveň si dát velký pozor, abych nebyl příliš sobecký. To se totiž u nás nenosí a mnozí by na mě mohli pohlížet jako na sebestředné individuum. A pokud by se to stalo, asi by mě neměli rádi.

 

Většině z nás se už jen při pouhém pomyšlení na fakt, že bychom mohli být sami pro sebe nejdůležitějším člověkem na celé planetě, zježí všechny chlupy na těle. Ohavně zvrácená představa, že? Jak by pak svět vypadal, kdyby každý myslel v prvé řadě na sebe? Kdyby každý člověk měl rád sám sebe? Všichni si budou prosazovat jen to svoje a nikdy se spolu nedomluví. Povede to jen ke konfliktům a nevraživosti. Proto je lepší zůstat při starém a nic nechtít, hlavně nevyčnívat. Jedině skromnost se cení, a když budeme dost skromní, tak si nás ostatní všimnou a patřičně ocení. Budou nám věnovat pozornost a jistě nás mít velice rádi, než kdybychom mysleli jen a jen na sebe. Ale vzpomeňte si na starozákonní pravidlo: „Miluj bližního svého, jako sebe sama.“ Vždyť i zde je to také jasně řečeno. Jako sebe sama! Když tedy nemiluji dostatečně sebe, odráží se to i na mém vztahu k ostatním. Miluji-li sebe, jsem schopen dávat dostatek lásky i svému okolí. Co ale dává ostatním, když sebe ve vztahu k ostatním ponižuji a nemám se rád? Mohu dát zase jen tolik lásky, kolik cítím k sobě.

 

Když někoho upřednostňujeme před sebou samým, jsme vůči němu v podřízeném postavení. Ne z vůle někoho jiného, ale ze své vlastní. Myslíme si podvědomě, že za to něco získáme. Že díky snížení své vlastní ceny proti druhým dostaneme oplátkou jejich pozornost, ocenění a lásku. Budeme středem pozornosti a všechno, co jsme jim „poskytli“, se nám vrátí. Snažíme se mít navrch taktizováním. Jedeme podle scénáře, který nám má v konečném důsledku zajistit první pozici mezi ostatními. I když se původně zdálo, že myslíme hlavně na ostatní, mysleli jsme stejně především na sebe a svůj pocit uspokojení.

 

Přestaňme tedy hrát hry na pozornost a lásku, buďme sami sebou! Známe-li svou vlastní hodnotu, nemusíme čekat, až nás ocení někdo jiný nám to stejně není , schopen vynahradit. Čekáme na ocenění, ale ať se snažíme sebevíc, ono nakonec nepřichází, nebo ne v dostatečné  míře. Obviňujeme chvíli sebe, že se dost nesnažíme, ale nakonec  stejně sklouzneme k tomu, že se litujeme a začneme obviňovat ostatní, že nás dostatečně neocení. Zatrpkneme, a i když svou hru hrajeme dál, nikdy nedostaneme to, co opravdu chceme. Všichni se k nám chovají jinak, než čekáme. A nevíme proč. Často je pak chceme změnit, aby pochopili, co všechno jsme pro ně už udělali, a začali nám říkat, jak jsme hodní a dobří a zlatí a úžasní…. Jenže si neuvědomujeme, že vytváříme jen další konflikt ve vztazích. A vlastně nedojdeme nikdy klidu a přijetí.

 

Přijmeme-li sebe se všemi svými zdánlivými nedostatky a chybami a budeme-li se mít rádi, ostatní pak snadno přijmeme takové, jací jsou, protože už od nich nebudeme očekávat nic navíc. Všechno už máme. Lásku, pozornost i ocenění. Zvláštním bonusem pro nás pak je, že všechno dostanete i od okolí. Pozitivní přístup, energie i pozitivní pohled na sebe v konečném důsledku způsobují, že náš svět může být harmonický.

 

MILUJTE TEDY SAMI SEBE. MILUJETE TÍM CELÝ SVĚT.

Zdroj: Univerzální zákony života, Mirek Vojáček

Kontakt

Romana Hanzalová

romianna22@gmail.com

V Nížinách 298/8
Praha 10 - Dolní Měcholupy
109 00

732 817 503

Vyhledávání

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:

© 2013 Všechna práva vyhrazena. Vladimír Hanzal

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode